سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی منظم

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

وقتی در سکوت پس از اقدام، بازی به نفع ماست!

تحرکات بلندپروازانه طبقه حاکم کم تجربه عربستان سعودی مثل اعلام دو ائتلاف جنگی علیه یمن و بحرانهای منطقه ای، تعدی به احساسات شیعیان با اجرای حکم شهید نمر در اندازه توان این کشور برای ایفای نقش در منطقه پرتلاطم خاورمیانه نبود.

در این میان، ایران پرتجربه، می توانست همچون گذشته آرام نظاره گر توهمات سعودی ها باشد و فقط به دفع و خنثی سازی حمایتهای سعودی ها از تروریستهای منطقه ای متمرکز باشد.

پیامی که سعودی ها از اعدام نمر می خواستند ارسال کنند داخلی بودن مساله اعدام 47 نفر انسان بود در حالیکه به نظر بسیاری از تحلیل گران، تحریک ایران در جریان  اجرایی شدن برجام بود. انتخاب 2 ژانویه و مصادف با تعطیلات غربی ها و احتمالا پس از همفکری با اردوغان از حساب شده بودن زمان ارسال پیام بود.

برخی کشورهای اروپایی در حد حقوق  انسانی و نکوهش اعدام به مساله واکنش نشان دادند. اما تفسیر پیام سعودی ها منتظر تفسیر پیام ایرانیان بود و این ایران بود که میتوانست دریافت کنندگان پیام سعودی را یاری رساند.

در تهران تجمعات اعتراضی شکل گرفت. تجمعاتی که نمی توانست معطل واکنشهای مردمی داخل مرزهای نظام سعودی باشد.

عده ای در تهران برخلاف نظر عرف و اخلاق اسلامی، دیپلوماتیک و ایرانی یک شوک خبری ایجاد کردند. در نکوهش و محکوم بودن نقض تعهدات پذیرفته شده هیچ شکی نیست. همان طور که در محکوم کردن هر جنایت تروریستها شکی نیست. همانطور که من تک تک جنایات تروریستهای حامی سعودی ها را محکوم نمی کنم یا اعلام محکوم نمی نمایم از اعلام محکومیت اقدام آن عده معترض شب یک شنبه در حمله به سفارت سعودی ها را هم لازم نمی دانستم. حداقل موج محکومیتهای نخبگان را ضروری نمی دیدم و برایم تعجب برانگیز بود که چرا در اصرار بر محکومیت این پیام رسانه ای شدت به خرج می دهند. یک اقدام زشتی شده بود مثل اقدامات زشت دیگر. مهم تمرکز بر کلیت ماجرایی بود که عربستانی ها در سر می پروراندند.

باید دو دیدگاه را از هم منفک کنیم. یک دیدگاه رسمی و پایدار اخلاقی است که مسوولان رسمی کشور ملزم به آن هستند. در این دیدگاه هیچ استثنایی در محکومیت تعدی به سفارتخانه ها وجود ندارد و نباید وجود داشته باشد.

دیدگاه کم طرفدار دیگر این است که باید مقابل توهمات سعودی ها قاطع بود باید به دنیا و مخاطبان کمک کرد که در مقابل توهمات و تصورات غلط سعودی ها از واقعیت صف آرایی کنند. در این دیدگاه، می توانست اعتراضات مردمی ایران روزها دوام یابد تا بلکه رسانه ها چیزی بعنوان ارزش خبری بیابند. مردم ما این راه را بسیار آزموده اند. به نظر من اتفاق زشتی که رخ داد ناخودآگاه ارزش خبری را به رسانه های دنیا ارائه کرد.

الان مردم دنیا در مقابل توهمات سعودی ها از تفسیر آنچه در خاورمیانه در جریان است یک قطب جدی و قاطع می بینند! ایران برای کنترل توهمات عربستان آماده است! مردم دنیا ارزش این پیام را می دانند. عربستان دیگر نمی تواند با چند میلیارد دلار واقعیت را جور دیگری تفسیر و نمایش دهد. اینجا مردم دنیا بر تفسیر ایرانی از خاورمیانه احترام می گذارند.

امروز فرصت بینظیری برای دستگاه دیپلوماسی کشور خلق شده است. فرصتی که پافشاری مردمی ایران ایجادش کرده است. فرصتی که با هزینه های بسیار و هزینه های اخلاقی متقبل شده ایرانیان بوجود آمده است. آری سفارت حریم است حریم اخلاق و تعهدات ما اما نه تا زمانی که میلیاردها دلار پول و منفعت  سعودی سعی می کند واقعیات را قلب کند! در اینجا عده ای ناخودآگاه یا به اشتباه اقدامی کردند که به مردم دنیا یک گزینه دیگر اعطا کرد. ما نمی توانیم توهمات سعودی ها را تحمل کنیم.

حال سعودی ها باید دلارهای بیشتری را هزینه کنند تا ببینند میتوان عقل جمعی مردم را آزمود یا نه! این حق مردم ایران است که از سوی مردم دنیا  در درجه اول و سیسیتمهای سیاسی دنیا به عنوان مردمی صلح جو، خیرخواه و قاطع احترام شوند. امیدوارم دولت و ملت از این فرصت همدلی جهانی برای گذر از موانعی که ردپای پولهای سعودی را درآنها میتوان دید گذر کنند و خاورمیانه به ثباتی که شایسته آن است نظری کند.

توضیح: هیچ اشتباهی قابل قبول نیست اما میتوان آن اشتباه ها را بهانه ای برای اصرار بر تفکرات و مواضع خود نکنیم. برای کشورمان الان هیچ چیزی مهم تر از تمرکز بر منافع و فرصتها برای خلق رفاه نیست. امروز فرصت ما این است که دنیا تحمل توهمات سعودی ها را ندارند و میتوان به جای ادامه دادن بر محکومیت خودسرها بر فرصت های اندکی که روی می نماید تمرکز کرد.

 

سعید تمر

عربستان

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی