سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی[شناسی] منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی[شناسی] منظم

سعید تمر

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
طبقه بندی موضوعی
پیوندها

۴ مطلب در آذر ۱۳۹۸ ثبت شده است

استاد گرانقدری که نعمت تلمذ او داشتم درگذشت.

محمدرضا مشکانی، استادی نازنین، منظم، پرکار و صبور بود.

بعد از 20 سال، هنوز دانشجویانش به یاد او می گویند، یادته سعید، او در کلاس نمونه گیری 2،‌ یک بار تلفن جواب داد و در تعارف به فرد مهمان، صبحت از آبگوشت کرد و اینکه بابا کمی آبش را زیاد می کنیم و ...

 

باورتان می شود این تنها حرف غیر درسی بود که استاد در کلاس زد؟

البته استاد در مورد BP یا تست بیریش پاکان، هم اظهار انزجار می کرد. یادمه سر کلاس سری زمانی های مالی از بچه ها پرسید می دونی چرا از تست BP بدم میاد؟ هرکسی چیزی گفت. من از ته کلاس خیلی آروم گفتم بریتیش پترولیوم!

استاد خندید و تاییدم کرد.

 

هر وقت خانه اش رفتم،‌ انگیزه وقف شدن در علم در من زنده شد. همیشه به ارتباط اندکی که همچنان با او داشتم مفتخر بودم. چقدر خوشحال می شدم از آمریکا که می آمد، تماسی از او داشتم. واقعا برای یک شاگرد چه افتخاری بیشتر از این؟

 

روحش شاد

روحش شاد

روحش شاد 

 

سعید تمر

فرانسیس فوکویاما و مروری بر کتاب نظم و زوال سیاسی

 

سعید تمر

1- در برخی مسائل اجتماعی، ارزیابی صفر یا یک نداریم. درست و غلط هم نداریم. بالاخره دولت بنزین را 3 هزار تومان کرد و عده ای هم کشته شدند و آبرو هایی هم از کشور رفت.

2- بازگشت به عقب نداریم. اساسا در دنیای سیاست، هیچ اقدامی، قابل جبران نیست و یک شلیک است و دنیایی جدید.

3- قبول. من هم مثل خیلی ها،‌ باور نداشتیم که قیمت 3 هزارتومانی بنزین (یعنی 300 درصد افزایش ) برای جامعه یک شوک بزرگ است.

4- از اول مفتون فریب محاسبات اقتصادسنجی ها نبودم. بنزین تورم دارد و بالاتر از 4 درصد هم دارد.

5- پیشنهاد تخصیص پس پیمایش من برای همه 20 میلیون خودرو اشتباه نباشد هم آسان نبود.

6-اما صبر کنید. بنزین دو نرخی رانت است درسته؟ بعضی ها دارند از سهیمه سو استفاده می کنند و برخی دیگر سهیمه نمی تونند بگیرند برای خدمتی که می دهند.

7- اپ های تاکسی رانی هم که قابل اعتماد نیستند و رانت تخصیص بنزین را بدست می آورند و دولت راضی نیست.

8- اینجاست که گام مکمل بنزین دو نرخی باید برداشته شود.

9- به هر تاکسی فرصت داده می شود که پکیچ اعتبارسنجی پیمایش را نصب کند و به میزان پیمایشش سهیمه او معتبر شود.

10- به مسافربرهای شخصی و وانت بارها اجازه نصب پکیچ داده می شود که پس از اعتبارسنجی موضوعی، حسب خدمت پیمایشی آنها، به آن ها سهمیه جدید اضافه شود.

11- سود دولت، جلوگیری از رانت شناسایی نشده است. کسی نمی تواند سهمیه بفروشد.

12- دولت می تواند این پلتفرم داده ای را گسترش دهد و نیازهای دیگری را پاسخ دهد

13- دولت کل فرایند را برونسپاری می کند

14- دولت به صورت تشویقی کل فرایند سهمیه بندی استفاده کنندگان از پکیچ پیمایش را یکپارچه مدیریت می کند.

15- در صورت رضایت مردم و دولت، این پکیچ اساس سیستم عامل پیمایشی کشور را تشکل می دهد.

16- آمار مصرف سوخت نه از تولید کننده که از مصرف کنندگان قابل استخراج می شود.

17- 

 

 

 

سعید تمر

سلام

چرا این داستان را دوست دارم بنویسم؟ دزدی و نادرستی خیلی عواقب دارد. رفاه زندگی افراد در یک جامعه،‌ چندان هم وابسته به میزان درآمدشون نداره! بستگی به این داره که هزینه ها را هم برای هم افزایش ندهیم.

--------------

خلاصه داستان. اگر دستگاه ایران رادیاتور چراغ های چشمک زنش شماره های 40 60 80 بود یعنی یکی از سه قطعه فن، شیر فشار و یا برد دستگاه ایراد دارد.

قبل از آنکه خودتان را به تعمیرکار ناآشنا و نامطمئن بسپارید، کافی است خودتان سه تا کاور دستگاه را بازکنید. اول فن را بچرخانید اگر می چرخید مستقیم بروید بازار و یک شیرفشار بخرید و با دو تا پیچ عوضش کنید. اگر مشکل حل نشد، حالا می توانید مطمئن باشید که برد دستگاه تان مشکل دارد (یک آی سی باید عوض شود). تا همینجا شما یک دستمزد 50 یا 100 تومنی جلو هستید بعلاوه اینکه یک نفر شما  و خانواده تان را سر کار نمی گذارد برد دستگاه را با خودش ببرد و فردا با منت بیاید دوباره وصل کند و حق تعمیر هم بگیرد!!

توضیح: تعمیر کار نادرست، بعد از اینکه پول برد را از شما گرفت، محتمل است که مثل مورد من،‌ شما و شانستان را شماتت کند که شیرتان هم مشکل دارد و 400 500 تومن برایتان هزینه بشود!! من آمار خوندم احتمال اینکه دو تا سیستم مستقل همزمان خراب شود تقریبا نزدیک صفر است و این شانس شما نیست که خراب است این اعتماد شما به تعمیرکارتان است که مشکل دارد!!

-------------------------------------

 

آرزو داشتم یک وبسایت داشتیم و همه درست کاران را معرفی می کردیم و همه نادرستان را رسوا. من فاکتور مهر شده ای را به هزار دوز کلک از آن شرکت گرفتم و ترس در دلشان کاشتم ولی این پایان کار نیست!

اگر مردم ما به حقشان قانع باشند واللا زندگی زیاد سخت نخواهد بود. چرا باید همدیگر را آزار دهیم و قطعات سالم را هم بعنوان خراب،‌درو بریزیم؟ مگر یک ملت چقدر ثروت دارد که هدر دهد؟

سعید تمر