سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی[شناسی] منظم

سعید تمر

آینده خوشی برای همه میخواهم به روشی[شناسی] منظم

سعید تمر

این دفتر شلوغ و بینظم من است. دفتر شخصی.
شاید چند پیوند مفیدی برایتان وجود داشته باشد.
به زودی افتتاح سایت رسمی خودم را در اینجا اعلام خواهم کرد.
tamar.ir
---------------
خوش به حال آنانی که چهل سال اول زندگی خود را به خودشان اختصاص می دهند و باقی را وقف مردم می کنند
و
بدا به حال آنانکه جابه جا

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
پیوندها

فایل دونیت.

 

نوآوری اجتماعی

همه گیری‌های قرن جدید و نوآوری اجتماعی در خدمت دولت و ملت‌ها

سعید قاسمی زاده

 

چالش­‌ها و مشکلات اجتماعی در کشور ما و بسیاری از کشورهای جهان کم نیستند و متأسفانه از نوع بغرنج و پیچیده هستند. همه‌گیری ویروس کرونا،‌ از همین نوع است. برای مثال در مدیریت بحران،‌ استان‌های همجوار بعنوان استان همیار در نظر گرفته شده‌اند که در مواقعی مثل سیل یا زلزله، امکانات امدادی استانها، برای استان آسیب‌دیده وارد عمل شوند. ولی در همه‌گیری‌ها، استان‌های همیار نیز همزمان درگیر بحران می‌شوند. دیگر کشورها، نیز همین وضعیت را دارند.

در چنین شرایط بغرنجی، هیچ دولتی، زیرساخت از قبل آماده‌شده‌ای برای پاسخ به ابعاد فراگیر بحران ندارند و داشته‌های دولت‌ها،‌ به قابلیت‌های نهادی و شناختی پرورش یافته‌ای که در مدیریت جامعه متبلور است، محدود می‌شود. مدیران با اعتماد بنفس و یادگیرنده می‌توانند در این شرایط، دوباره یادگیری را فعال نگاه‌دارند و جامعه را برای عرضه نوآوری‌های سدشکن، به عرصه دعوت کنند.

نوآوری اجتماعی

نوآوری اجتماعی مفهومی برای اشاره به شیوه‌هایی است که در آن تغییر نگرش ها، رفتارها یا ادراکات منجر به روش‌های جدید و پیشرفته اقدام مشترک در یک گروه و فراتر از آن می شوند. نوآوری اجتماعی، ایده­های جدیدی هستند که چالش­های موجود اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و محیطی را به سود مردم و سیاره رفع می­کنند. نوآوری اجتماعی واقعی تغییر سیستمی است- که بطور دائمی مفاهیم، رفتارها و ساختارهایی را که پیش از این باعث افزایش یافتن این چالش­ها می­شده­است، تغییر دهد. حتی بطور ساده­تر، نوآوری اجتماعی ایده­ای است که نتیجه­اش به مصلحت عموم است.

نوآوری­های اجتماعی، نوآوری هایی هستند که هم از نظر هدف و مقصود و هم از نظر ابزارهای رسیدن به آن اهداف، اجتماعی هستند. به طور خاص‌تر نوآوری اجتماعی ایده­های جدیدی (شامل محصولات، خدمات، مدل­ها) هستند که هم نیازهای اجتماعی را بسیار مؤثرتر و کارآمدتر از جایگزین­هایشان برآورده می­کنند و روابط یا مشارکت‌های اجتماعی جدیدی را نیز به وجود می­آورند(تعریف بنیاد یونگ).

تعریف منحصر بفردی که مرز نوآوری اجتماعی را از دیگر انواع آن متمایز کند ارائه نشده است با این‌حال، پاتون (2010) بعنوان مثالی در  ارزیابی توسعه­ای، بیان می­کند که نوآوری­های اجتماعی ویژگی­های سیستم­های قابل­تطبیق پیچیده را نشان می دهند- که شامل سیستم­های غیرخطی، نقاط اوج، ظهور، سازگاری، عدم­قطعیت و ارزیابی مشترک است.

  • سیستم غیرخطی «حساسیت به شرایط اولیه­ای را بدست می­دهد که در آن فعالیت­های کوچک می­تواند واکنش­های بزرگ را برانگیزد» (پاتون 2010: 124).
  • ظهور یا برایش «به ما می­گوید که نوآوران نمی­توانند از قبل تعیین کنند که چه اتفاقی خواهد افتاد، بنابراین، نوآوران نمی­توانند از قبل تعیین کنند که در چه چیزی اندازه­گیری می­شود. ما باید انتظار هرچه که اتفاق افتاده است را داشته­باشیم. ما باید انتظار اتفاقات غیرمنتظره را داشته­باشیم. باید آماده شویم» (پاتون 2010: 126).
  • «عوامل و نمایندگان تعاملی، به یکدیگر واکنش نشان داده و با همدیگر و با محیط سازگار می­شوند، بنابراین آنچه که ظهور پیدا می­کند عملکرد سازش مداوم میان عوامل تعاملی و روابط واکنشی نمایندگان تعاملی با محیط خود است. نوآوران سازگار می­شوند. ارزیابی­کنندگان برنامه­های نوآوری، بایستی آن سازگاری­ها را پیروی کرده و مطابق آن با طرح ارزیابی سازگاری پیدا کنند» (پاتون 2010: 131).
  • «در شرایط پیچیده، فرآیندها و نتایج از قبل غیرقابل پیش­بینی، غیرقابل کنترل و ناشناخته­اند. عدم­قطعیت ناشی از آشفتگی در محیط، و تغییر در سیستم­ها بصورت تکاملی و دگرگونی و محدودیت دانش است. پیش­بینی پذیری نتایج برنامه به شدت وابسته به وضعیت دانش پژوهش درمورد این است که چگونه نتایج دلخواه را ایجاد کنیم» (پاتون 2010: 133).

 

فرآیندی پیچیده از محصولات، فرایندها و یا برنامه­هایی که به شکلی چشمگیر، روندهای پایه ای، منابع و جریان­های قدرت، و یا تلقی از سیستم اجتماعی را که نوآوری در آن رخ می­دهد، تغییر می دهند.

تمرکز بر فرآیند در نوآوری اجتماعی، به عنوان یک امر ناگزیر، توصیف شده­است. احتمالا می توان تاکید شدید بر همکاری و تولید مشترک از طریق آزمایش و اغلب با بهره گیری آشکار از تفکر طراحی را نیز در آن گنجاند.

 

فناوری‌ سامانه‌های اطلاعاتی اجتماع مبنا

همان‌طور که در بخش قبل بحث شد، در میان تعاریف ارائه شده برای نوآوری اجتماعی، خلل‌هایی است و مرز آن با مرز دیگر فناوری‌ها و نوآوری‌ها به خوبی پوشش داده نمی‌شود. یک نمونه آشنا در ایران محصول فناورانه مسیریابی ویز است که توسط یک شرکت زیرساخت همکاری اجتماعی آماده‌ می‌شود و مبتنی بر همکاری یک جامعه داوطلبانه توسعه می‌یابد.

در مورد کروه جنوبی،‌ مقامات بهداشت، داده‌های عمومی تردد بیماران مبتلا به کرونا را منتشر کردند و برخی افراد این اطلاعات را در قالب نقشه‌هایی بازپردازش کردند و در اختیار مردم قرار دادند. ملموس بودن نزدیکی کرونا به افراد، آنان را تشویق به اصلاح رفتاری می‌کند. پرسشی جدی در بحران کرونا، این است که چرا شرکت‌های بزرگ فناوری، از داده‌های عمومی خود برای مبارزه با همه‌گیری کرونا استفاده حداکثری نمی‌کنند. آیا آنان ورود به حوزه خدمات دولت را خط قرمزی برای لو رفتن توان فوق العاده زیاد خود می‌دانند؟

دکتر سهیل عنایت‌اله در چهار سناریوی روایی که برای کرونا ارائه کرده است، ورود غول‌های فناوری به مسئله همه‌گیری کرونا را به جادوی علی‌بابا تعبیر کرده است.

به نظر این نگارنده،‌ جادوی علی‌بابا ممکن است. به این توییت توجه کنید.

این توییت،‌ حداقل دو اطلاع بسیار باارزش را به مخاطب درست (یعنی کسی که این داده برای او تولید ارزش می‌کند) می‌دهد: «هشت روز پیش» و در «جلسه بانک مرکزی» اگر با تو ملاقات داشته‌ام، ممکن است در معرض ابتلا به کرونا بوده باشید!

شاید به نظر برسد که این اطلاع، زیاد مهم نیست. تصور کنید، داده‌های اینچنینی به طور مرتب و یکپارچه گردآوری شود، در آن صورت، جامعه نه‌تنها از وضعیت افراد در معرض کرونا خبردار می‌شود، بلکه به طور هوشمند، به افراد مناسب، هشدار مناسب قابل ارائه می‌شود.

حال به داده فوق، یک داده بالینی نیز بیافزاییم. در آن صورت، نقشه کاملی از همه‌گیری در جامعه پیش روی افراد مناسب قرار می‌گیرد.

در بخش بعدی، این داده بزرگ را بیشتر بررسی می‌کنیم.

ایده‌ای بنام کرونانت

همه‌گیری چگونه شیوع می‌یابد؟ در مورد کرونا، می‌دانیم که شیوع ویروس از انسان به انسان است و در دوره ای تقریبا 14 روزه، علائم بیماری بروز می‌یابند. زنجیره شیوع کرونا در جامعه انسانی، یک الگوی قابل شناسایی دارد. هر فرد آلوده، افراد پیرامون را آلوده می‌کند و این افراد، به نوبه خود افراد دیگر را آلوده می‌کنند. یک راه مرسوم برای قطع این زنجیره، کاهش دادن سرعت ملاقات‌های افراد است. این راه‌کار، برای مراحل اول همه‌گیری موثر است به ویژه با تسریع در شناسایی افراد محتمل می‌توان ویروس را متوقف کرد. اما وقتی زنجیره پنهان کرونا رشد می‌کند، کاهش ملاقات‌ها با هزینه اجتماعی بالایی همراه می‌شود.  در اینجا راه دیگری وجود دارد که محدودیت‌های همگانی کمتری به دنبال دارد، بخصوص در مورد کرونا که دوره پنهان بالایی دارد، راه دوم قابل توجه می‌شود. راه دوم این است که زنجیره اطلاعات افراد هم شبکه را با هم به اشتراک بگذاریم و به محض ورود ویروس کرونا به حقله ارتباطی گسترده شده،‌ اقدامات کاهش ملاقات‌ها را تشدید کنیم. این اتفاق در شبکه ای بنام کرونانت در حال آزمایش است.

در این پژوهش اقدام‌ محور، ابتدا یک بسته نرم‌افزاری تهیه می‌شود که کاربران با تسهیل بیشتری، اطلاعات ملاقات‌ها و شرایط بالینی روزانه خود را در آن وارد می‌کنند. اگر طراحان نرم افزار موفق شوند پلتفرمی مطابق با نیازهای افراد طراحی کنند و هر فرد بخش مناسبی از شبکه اجتماعی فیزیکی خود را در آن دعوت کند، می‌توان آزمود و یادگرفت که آیا، به اشتراک گذاری اطلاعات ملاقات، تردد و بالینی، می‌تواند به موقع افراد در معرض ابتلا را از ویروس دور نگاه‌دارد یا خیر.

باید آزمود و به اجتماع باور داشت. با چند حلقه تکرار این یادگیری، امید است بتوانیم قرنطینه هوشمند، موثر و کم هزینه‌ای را در اختیار مردم قرار دهیم.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی